Hale produkcyjne i magazyny – z czego są zrobione?
Rosnące wymagania klientów i stały postęp w przemyśle zmuszają producentów towarów do stałego poszerzania swoich działalności, a co za tym idzie, do powiększania obszarów. Z tego względu, coraz popularniejsze okazuje się budowanie hal produkcyjnych i magazynowych, w których produkty będą robione i na miejscu przechowywane aż do momentu sprzedaży.
Tworzenie hal do przechowywania towaru na własną rękę jest opłacalne, a to ze względu na brak opłacania firm zewnętrznych zajmujących się logistyką i przechowywaniem asortymentu. Chcąc jednak stworzyć takie pomieszczenia powinniśmy wiedzieć, z jakich elementów się je wykonuje po to, aby nie zawaliły się one doprowadzając do tragedii, a zarazem by nie przepłacić.
Po pierwsze konstrukcja
W kwestii konstrukcji hal produkcyjnych i magazynów, odchodzi się już od budowania kolosalnych ceglanych budowli, gdyż jest to po prostu nieopłacalne i koszty niekiedy znacznie obciążają budżet. Aktualnie, najpraktyczniejszą opcją okazuje się być konstrukcja stalowa. Polega ona na osadzeniu na betonowych fundamentach ram nośnych, a następnie na nich umieszczane są płyty warstwowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu, konstrukcja będzie szczelna, wytrzymała i trwała. W momencie, w którym jednak będziemy decydować się na poszerzenie lub zburzenie, rozbiórka takiej hali jest bardzo prosta.
W obawie o występowanie zbyt niskiej temperatury w hali możemy być pewni, że taka sytuacja nie nastanie. Rdzeń płyt warstwowych wyposażony jest w materiały posiadające świetne właściwości izolacyjne, a przy tym ciężar całej płyty jest bardzo ograniczony.
Jaką podłogę stosować w halach?
Oczywistym jest, że na hali nie położymy płytek czy też parkietów. Wielu inwestorów decyduje się po prostu na betonową wylewkę, jednak nie zawsze będzie to dobre rozwiązanie. Posiadając obszerną halę musimy liczyć się z faktem pojawiania się na niej ciężkiego sprzętu oraz ciężaru spowodowanego występowaniem towaru. Zwykła betonowa wylewka może tego nie wytrzymać i stopniowo będą pojawiać się pęknięcia.
Świetną alternatywą dla zwykłych wylewek są nowoczesne posadzki przemysłowe. Ze względu na łatwość ich montażu oraz dobór wysoce sklasyfikowanych materiałów, cieszą się one coraz większą popularnością w branżach przemysłu. Oprócz twardości i odporności na uszkodzenia, posadzki posiadają również właściwości odporne na wsiąkanie oleju oraz rozpuszczalników w swoją strukturę. Posadzki te są również antypoślizgowe, co przydaje się głównie w kwestii przemieszczanie wózkiem widłowym.
Od czego zależą koszty budowy hali?
Tak samo jak wszędzie, pełna wycena budowy zależy głównie od kwestii indywidualnych. Głównymi czynnikami wpływającymi są jednak wielkość całej konstrukcji, rodzaj płyty warstwowej, a także zakres prac budowlanych. Z pewnością nie warto jest oszczędzać na bezpieczeństwie. Z tego względu ilość ram nośnych i wsporników powinna być zgodna z tą umieszczoną na projekcie. Podobna sytuacja tyczy się również ekip budowlanych. Ważne jest dopilnowanie staranności wykonywanej pracy.