Charakterystyka telewizorów z technologią QLED i OLED

Wśród parametrów telewizora przed jego zakupem zwraca się uwagę głównie na przekątną ekranu i rozdzielczość. Liczy się ponadto poziom odwzorowania kolorów, co znacząco podnosi komfort oglądania filmów i programów telewizyjnych. Właśnie w tym zakresie zyskały na znaczeniu pojęcia OLED i QLED. Warto zatem poznać różnice między nimi, by dokonać najlepszego wyboru.

Charakterystyka telewizorów z technologią QLED i OLED

Charakterystyka technologii OLED

Nazwa OLED określa rodzaj diod, które są wytwarzane ze związków organicznych . Nie wymagają one dodatkowych podświetleń. W praktyce oznacza to, że kolory na ekranie telewizora maksymalnie nasycone i charakteryzują się głęboką czernią. Zaletę technologii OLED z pewnością docenią osoby grające, ponieważ opóźnienia są naprawdę niewielkie. Dzięki temu gra jest o wiele bardziej realistyczna i przynosi mnóstwo satysfakcji. Kontrast nie pogarsza się w żadnym momencie, przy czym nie ma znaczenia również kąt, z którego spoglądamy na ekran.

Czym charakteryzuje się technologia QLED?

Technologia QLED jest wykorzystywana głównie w telewizorach marki Samsung. Nazwa pochodzi od nanokryształów, których montaż pozwala na osiąganie bardzo wysokiej jakości obrazu. Bardzo żywe, lecz nieprzerysowane kolory zachwycą każdego widza. Tę technologię można trochę porównać do tej stosowanej w telewizorach z ekranem LCD. Jednak jest od niej nieco bardziej nowoczesna, nie da się tego ukryć. Telewizory z ekranami w technologii QLED mają przede wszystkim bardziej wytrzymałą konstrukcję. Stojąc przed wyborem między telewizorem z OLED, czy QLED najczęściej decydują szczegóły. Chodzi między innymi o podświetlenie ekranu. W pierwszym przypadku pojedynczo zamontowane diody świecą samodzielnie. Natomiast telewizory QLED są zazwyczaj cieńsze i nierzadko zakrzywione. Ostateczny wybór pozostaje jak zawsze kwestią całkowicie indywidualną. Warto na spokojnie przenalizować wszystkie niuanse, które różnią dwie wymienione technologie. Z pewnością niektóre z nich zadecydują o zakupie odpowiedniego sprzętu, z którego będzie korzystała cała rodzina.