Jak powstała ropa naftowa?
Ropa naftowa jest bardzo ważnym źródłem energii i bez wątpienia jednym z najcenniejszych paliw kopalnianych. Jak zatem powstała ropa naftowa? Co warto wiedzieć na ten temat?
Ropa naftowa – czarne złoto.
O tym jak cenna jest ropa naftowa i jaki wpływ ma na gospodarkę krajów, które są w jej posiadaniu zdaje sobie sprawę niemal każdy, jednak nie każdy z nas wie skąd tak właściwie pochodzi ropa? Co doprowadziło do jej powstania? Niektórzy uważają, że z historią powstania ropy maja cos wspólnego dinozaury. Czy to prawda? Według tego, co twierdzą naukowcy ropa naftowa powstała ze szczątek martwych od wielu tysięcy lat organizmów i to zarówno tych roślinnych, morskich, jak i nawet zwierzęcych. Geolog William Thomas z University of Kentucky uważa wręcz, że do powstania ropy naftowej mogły przyczynić się także szczątki niektórych dinozaurów. Zgodnie z tą teorią ropa naftowa miałaby powstać na skutek gromadzenia się martwego materiału organicznego na dnie takich zbiorników wodnych jak: oceany, rzeki czy nawet bagna. Szczątki te zmieszane z piaskiem i błotem w miarę upływu czasu i wyniku powstałego ciepła i ciśnienia miałby przekształcić się w woskową, ciemną substancję nazwana kerogenem. Natomiast cząstki kerogenu miałyby następnie podzielić się na mniejsze cząsteczki składające się niemal wyłącznie z atomów węgla i wodoru. W konsekwencji tego podziału kerogen zamieniałby się w ropę naftowa lub gaz ziemny w zależności od tego jak płynna lub gazowa byłaby powstała mieszanina.
Alternatywna teoria.
Teoria biogeniczna, czyli teoria mówiąca, że ropa powstała z martwej materii organicznej została po raz pierwszy przedstawiona prawie 250 lat temu przez rosyjskiego naukowca. Należy jednak zaznaczyć, że w latach pięćdziesiątych powstała również alternatywna teoria zgodnie, z którą ropa naftowa tworzy się naturalnie głęboko w Ziemi i wydostaje się na powierzchnię poprzez pęknięcia utworzone na skutek uderzenia asteroidy. Taką ropę nazywa się ropą abiogeniczną. Ropa naftowa jest, zatem zasobem, którego powstanę wymaga tysięcy lat, nieuniknione jest, więc, że jeżeli popyt na nią będzie stale rosną to pewnego dnia wyczerpią się jej rezerwy.