Wiatrakowiec, przyszłość lotnictwa

Wiatrakowiec wygląda jak mały helikopter, ale różni się od niego sposobem, w jaki się unosi. Silnik nie obraca głównego wirnika, rotor jest samobieżny. Budowa silnika wraz z krótkim przechyleniem, sprawia, że lot wiatrakowcem jest najbezpieczniejszą formą latania.

Historia

Wiatrakowce pojawiły się po praz pierwszy w 1923 roku i cieszyły się rosnącą popularnością do momentu, aż helikoptery nie przejęły ich funkcji podczas II wojny światowej. Wiatrakowce odzyskały swoją pozycję w latach osiemdziesiątych, dzięki ponownego renesansowi w zakresie rozwoju technicznego. Aktualnie wiatrakowce są zdecydowanie przyszłością lotnictwa.

Wiatrakowiec, przyszłość lotnictwa

Zalety wiatrakowca

Wiatrakowce nowej generacji, które zostały profesjonalnie zaprojektowane i wykonane, są zdecydowanie bardziej bezpieczne niż śmigłowce i samoloty stacjonarne. Przede wszystkim potrzebują mniej miejsca do lądowania i potrafią zejść pod pełną kontrolą pionowo w dół. Wiatrakowce bardziej mogą się przydać w momentach nagłych. Wiatrakowiec swoją prostotą sprawia, że jest bardzo łatwy w pilotażu i utrzymaniu, ma niskie koszty eksploatacji i konserwacji, co sprawia, że jest mniej kosztowny niż helikopter.

Leonardo da Vinci i jego projekt

Uważa się, że na szkicach Leonarda z końca XV wieku zaprojektowany jest poprzednik współczesnych maszyn latających. Urządzenie nazywane spiralną śrubą powietrzną lub po prostu śmigłem zostało zaprojektowane do sprężania powietrza, aby ten nasz wymarzony lot uzyskać. Wiatrakowiec sam w sobie jest rodzajem wiropłatów, które wykorzystując niezasilany wirnik w autorotacji oraz śmigło napędzane silnikiem ma zapewnić ciąg. Wirnik obraca się dzięki przepływowi powietrza przez niego od dołu.

Bezpieczeństwo

Większość wiatrakowców zbudowanych jest metalowego podwozia, do którego przymocowano wszystkie inne elementy. Jednak są modele, które wykonane są z materiałów takich jak nowoczesne bolidy formuły 1. Technologia włókna węglowego jest niezwykle trwała i pełni funkcję ochronną. Dzięki temu osoby w kabinie są bezpieczne, ponieważ kabina nie ulega zgniataniu. Umożliwia również bezpośrednie zamontowanie pozostałych elementów bez obciążenia podwozia. Dzięki temu zapewnione jest bezpieczeństwo załogi w przypadku jakiegokolwiek wypadku.

Lot wiatrakowcem

Wiele firm organizuje loty wiatrakowcem w ciekawych okolicach. Jednym z nich jest lot nad Krakowem. Lot trwa około 15 minut i gwarantuje niezapomniane widoki na panoramę Krakowa jak i podczas ładnej pogody na tatrzańskie szczyty. Ze względu na prostotę tego urządzenia, instruktor może przekazać ci stery wiatrakowca i możesz poczuć się jak pełnoprawny pilot. Podczas lotu masz możliwość wykonania niesamowitych zdjęć bądź nawet filmu na pamiątkę z przelotu. Jest to świetna alternatywa dla lotu paralotnią, ponieważ możesz poznać budowę oraz sposób lotu ultralekkiego statku powietrznego. Jeżeli jesteś ciekawy takiego przelotu i masz ochotę spróbować, sprawdź ofertę na stronie https://tandemy.pl/wiatrakowiec-katowice-krakow/. Z całą pewnością znajdziesz ofertę idealną dla siebie.