Jak otworzyć sklep internetowy?

W dzisiejszych czasach zakupy w sieci są coraz to bardziej popularne. Nic, więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na założenie sklepu internetowego. O czym zatem warto pamiętać zakładając swój własny sklep internetowy?

Sklep internetowy – jak go założyć?

Jeżeli zamierzamy rozpocząć swoją działalność w e-commerce powinniśmy na początku przede wszystkim zadbać o wybór właściwych towarów do sklepu oraz o uregulowanie wszystkich formalności związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Warto zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach działalność gospodarczą możemy założyć bez wychodzenia z domu. Pamiętajmy, że w przypadku sklepu internetowego przy rejestracji firmy musimy wybrać właściwy kod PKD. Naszym obowiązkiem jest również zakup domeny (dostępność domeny możemy sprawdzić w bazie WHOIS) oraz uruchomienie bramki płatniczej i stworzenie regulaminu i polityki prywatności. Musimy również nawiązać współprace z kurierami i hurtowniami (o ile nie sprzedajemy własnych produktów). Warto także już na początku zdecydować się na wybór takiego oprogramowania, które to zautomatyzuje procesy sprzedażowe w wielu kanałach i tym samym zminimalizuje ilość naszej pracy oraz znacząco ją usprawni.

Jak otworzyć sklep internetowy?

O czym jeszcze należy pamiętać?

Dobry pomysł na sklep internetowy to podstawa, dlatego warto przeprowadzić szczegółową analizę konkurencji. Można w tym celu skorzystać z wielu narzędzi np. z SimilarWeb, czyli darmowego programu do analizy ruchu na konkurencyjnych stronach lub z programu TradeWatch służącego do analizowania sprzedaży na Allegro. Dobrze jest zastanowić się także na tym czy wolimy prowadzić własny magazyn czy korzystać z dropshippingu. Pamiętajmy również, aby przed otworzeniem sklepu internetowego sprawdzić czy akurat w naszym przypadku będziemy musieli posiadać kasę fiskalną. Wiele osób, które decyduje się na prowadzenie sklepu internetowego działa w oparciu o jednoosobowa działalność gospodarczą i korzystając z KPiR samodzielnie rozlicza się z Urzędem Skarbowym. Na koniec należy podkreślić, że bardzo ważną rolę w tym czy nasz sklep osiągnie sukces odgrywa odpowiednio zaplanowana reklama. Dlatego też zadbajmy właściwą promocję w portalach internetowych, a także o pozycjonowanie w Google.