Działanie czujnika ruchu – w jakim miejscu warto rozmieścić te urządzenia?
Działanie czujnika ruchu – w jakim miejscu warto rozmieścić te urządzenia?
Komfort, wygoda oraz oszczędność – te trzy cechy definitywnie opisują zastosowanie czujnika ruchu w naszym domu. Urządzenia te niejednokrotnie uratowały majątek wielu osób, a także uchroniły przed potencjalnym uszczerbkiem na zdrowiu. Być może nie jest to asortyment pierwszej potrzeby, jednak zawsze warto mieć na uwadze jego zakup.
Wbrew pozorom, zamontowanie nawet inteligentnego czujnika ruchu jest możliwe w obiektach starszego budownictwa. Tym samym, nie potrzeba żadnych generalnych remontów, a ważny jest jedynie dobór odpowiedniego urządzenia. Poniżej wyjaśnimy, na jakiej zasadzie działają takie sprzęty oraz gdzie zaleca się ich montaż.
Co daje nam czujnik ruchu?
Zastosowanie czujnika ruchu często przekłada się na wzrost poczucia bezpieczeństwa we własnym domu. Jak natomiast działa takie urządzenie? To zależy już głównie od rodzaju. Istnieje kilka technologii dotyczących wykrywania ruchu. Należą do nich czujniki radarowe, na podczerwień czy nawet dualne.
Najczęściej spotykanym rodzajem jest czujnik PIR. Reaguje on w dużej mierze na zmianę temperatury obserwowanego pola. Początkowo sprzęt ten musi być dokładnie skalibrowany. Po tej czynności, każde pojawianie się w obszarze widzenia obiektu o innej temperaturze, wywoła alarm. Na innej zasadzie działają czujniki mikrofalowe. Niewidzialne fale są wysyłane w obrębie pola widzenia, a następnie wracają z powrotem do urządzenia. Kiedy fala powrotna będzie różnić się od pierwotnej, czujnik również odpowiednio zareaguje.
Do jakich zastosowań używamy czujników?
Większości osób, czujniki ruchu kojarzą się przede wszystkim z alarmami. Zazwyczaj montuje się je w obszarach zlokalizowanych blisko drzwi do domu bądź też w pobliżu okien. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie.
Coraz częściej takie sprzęty można zaobserwować na klatkach schodowych, gdzie mają za zadanie uruchamiać światło po wykryciu ruchu. Taki sposób pozwala na zaoszczędzenie energii elektrycznej, gdyż często po wyjściu na piętro zapominamy o wyłączeniu zasilania. Czujnik ruchu wraz z ustawionym sekundnikiem jest doskonałym rozwiązaniem dla światła. Podobnie sytuacja ma się w ogrodzie bądź przy wjeździe do garażu. Na rynku możemy znaleźć także reflektory zawierające wbudowane czujniki ruchu, które stawia się zazwyczaj w pobliżu chodników prowadzących do wejścia czy też nad samymi drzwiami wejściowymi.
Sterowanie czujnikami ruchu – jak to możliwe?
Postęp technologii umożliwił czujnikom ruchu zdalne sterowanie z poziomu telefonu. Wbudowane wewnątrz urządzeń moduły pozwalają na połączenie z aplikacją w smartfonach domowników. Przy takim sparowaniu, po wykryciu ruchu sprzęty automatycznie wysyłają sygnał do właściciela, informując go o podejrzanym zdarzeniu.
Takie systemy już niejednokrotnie uratowały domy przed kradzieżą czy nawet pożarem. Z tego powodu, warto jest chociaż dla bezpieczeństwa zainstalować przynajmniej jeden taki czujnik w swojej posiadłości. Być może, kiedyś i w naszym przypadku przyczyni się do ratowania majątku.