Czym jest transformator?

Jak wiadomo, aktualnie prąd jest czymś pożądanym przez każde gospodarstwo domowe oraz do pełni sprawności potrzebuje go niemalże każde z naszych urządzeń. Ciągnące się kilometrami linie przesyłowe, które możemy zaobserwować chociażby wzdłuż dróg czy pól, wcale nie są tam przypadkiem, a spełniają bardzo ważną rolę dostawy prądu. 

Transformator, ze względu na swoją prostą budowę oraz wysoką funkcjonalność, stał się jednym z najpotrzebniejszych urządzeń w przemyśle energetycznym. Na drodze pomiędzy elektrownią, a naszym gniazdkiem, ich ilość jest ogromna, a bez nich przesył energii elektrycznej na tak duże odległości byłby niemożliwy.  

Jak działa transformator? 

Z energią elektryczną kojarzyć mogą się nam trzy główne pojęcia - opór, prąd i napięcie. Transformator ma zdecydowany wpływ głównie na tą trzecią wartość. Jego zadaniem jest zmiana napięcia przemiennego na skutek indukcji elektromagnetycznej za pomocą dwóch cewek. Pierwsza z nich to cewka pierwotna, posiadająca określone napięcie oraz liczbę uzwojeń. Napięcie wtórne, czyli to, na które chcemy naszą energię skonwertować, zależy od liczby uzwojeń na cewce napięcia wtórnego.  

Za pomocą transformatora śmiało możemy zmniejszyć luz zwiększyć liczbę voltów w naszym przesyle, bez zmian częstotliwości. 

Czym jest transformator?

Co, gdyby nie transformator? 

W momencie, w którym nie doszłoby do odkrycia transformatora, ludzkość szukałaby ku temu innych rozwiązań. Jeżeli na nic sensownego nie udałoby się wpaść, to jedyną i mało realną opcją byłby przesył dużych prądów. Dlaczego mało realną? 

Otóż, z podstawowego prawa prądowego, jakim jest prawo Ohma dowiadujemy się, że dla dużego prądu napięcie maleje i na odwrót. Duży prąd potrzebuje dużego przekroju kabla do popłynięcia, gdyż w przeciwnym wypadku, po prostu się spali. Przesyłanie dużych prądów oprócz pojawiania się ogromnych strat, niosłoby ze sobą potężne koszty zakupu przewodów o nawet kilkumetrowych średnicach. Nie wspominajmy już nawet lepiej o tym, jak w przypadku linii napowietrznych, kable te miałyby wisieć na słupach oraz w jakich odległościach słupy te musiałyby być umieszczane.