Czy montaż paneli fotowoltaicznych się opłaca?

Źródła energii niekonwencjonalnej są aktualnie najbardziej promowanym i topowym tematem w kwestii wytwarzania prądu. Wbrew pozorom OZE to nie tylko panele fotowoltaiczne, gdyż wyróżnić możemy jeszcze wiatraki, elektrownie jądrowe (które jeszcze w Polsce nie występują) czy biomasę. Mimo wszystko postaramy się pomówić trochę o opłacalności montowania paneli fotowoltaicznych na dachach swoich posiadłości. 

 

Fotowoltaika – od czego się zaczęło? 

Unia Europejska wydała rozporządzenie mówiące o konieczności stopniowego wprowadzania źródeł energii odnawialnej z każdym rokiem. Oznacza to, że celem naszego kraju każdego roku jest procentowe zwiększenie udziałów energii między innymi z fotowoltaiki.  

Świetnym pomysłem okazało się być zakładanie indywidualnych pól z panelami na działkach mieszkańców. Każdy we własnym zakresie może założyć tyle paneli, na ile jest zapotrzebowanie dla jego posiadłości, a w podziękowaniu od państwa, część pieniędzy zostanie mu zwrócona w postaci dofinansowania. 

Czy montaż paneli fotowoltaicznych się opłaca?

Plusy i minusy paneli fotowoltaicznych 

Większość osób uważa, że zainstalowanie paneli fotowoltaicznych wiąże się ze zwolnieniem opłat za prąd. Częściowo jest to prawda. Owszem, w przypadku czerpania energii z paneli, nie obowiązuje nas obowiązek zakupu prądu. Warto jest wspomnieć jednak o opłatach przesyłowych. Te z kolei zapłacić trzeba bez względu na posiadanie czy nie posiadanie paneli.  

Potwierdzone jest natomiast, że fotowoltaika zwróci nam się już po kilku latach. Udowodniono, że “spłacanie” paneli odbywa się w przeciągu pięciu lat. Po tym czasie wytwarzana energia stanie się dla nas w zupełności darmowa. Warto wziąć pod uwagę jednak sprawność paneli. Producenci zapewniają, że urządzenia te są bezawaryjne. Problemem jest jednak nie psucie się, a stopniowe słabnięcie i zanikanie sprawności, co prowadzi do coraz mniejszej produkcji energii każdego roku.  

Podsumowując, zakładanie fotowoltaiki na pewno nie uczyni nas stratnymi, a korzyści płynących z jej stosowania jest wiele. Ważne jest jednak, aby panele montować tylko u sprawdzonych źródeł i fachowych producentów.