Od czego zacząć budowę domu?

Budowa domu to poważna inwestycja, która wiąże się z wysokimi kosztami i wieloma formalnościami. Zastanawiasz się, jakie dokumenty należy przygotować? Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby rozpocząć budowę wymarzonego domu. 

Sprawdź status działki

Zanim kupisz działkę budowlaną, upewnij się, że możesz na niej wznieść konkretny typ nieruchomości. Przeanalizuj dokładnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), a jeśli nie został uchwalony, zapoznaj się z decyzją o warunkach zabudowy. W MPZP znajdziesz nie tylko informacje o możliwym typie zabudowy, lecz także minimalnej powierzchni działki budowlanej, linii zabudowy, kącie nachylenia dachu, kolorze elewacji i materiale pokrycia dachu. Wniosek o wypis z planu zagospodarowania przestrzennego możesz złożyć w urzędzie miasta lub wydziale architektury urzędu gminy. Zazwyczaj dostaniesz go w ciągu 7-30 dni.

Od czego zacząć budowę domu? 

Zapoznaj się z księgą wieczystą działki

Zanim kupisz działkę, przeanalizuj księgę wieczystą nieruchomości gruntowej. Dzięki temu sprawdzisz, jaki ma stan prawny i kto jest jej właścicielem. Poszukaj informacji na temat hipoteki i służebności drogowej. Zobacz, czy grunt należy do Skarbu Państwa. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, skorzystaj z pomocy prawnika lub notariusza.

Od czego zacząć budowę domu? 

Wybierz projekt domu

Kiedy już przeanalizowałeś miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (ewentualnie decyzję o warunkach zabudowy) i księgę wieczystą, nadszedł czas na wybór projektu. Warto tutaj wziąć pod uwagę wielkość działki, warunki zabudowy i potrzeby domowników. Zgłaszając zamiar zabudowy w urzędzie, musisz dołączyć do wniosku projekt budowlany (4 egzemplarze) wraz z uzgodnieniami, opiniami i pozwoleniami. Możesz kupić gotowy projekt, który jest tańszy niż ten stworzony na zamówienie. Z drugiej strony powinieneś się liczyć z kosztami wynikającymi z jego adaptacji do działki. Jeżeli masz działkę o nietypowym kształcie lub chcesz zastosować oryginalne rozwiązania architektoniczne, poszukaj kreatywnego, doświadczonego specjalisty, który wykona dla Ciebie indywidualny projekt.