Jak zostać trenerem piłki nożnej?

Wielu marzy, by zostać trenerem drużyny piłkarskiej. Wbrew pozorom jest to niełatwy kawałek chleba. Nie każdy ma do tego predyspozycje. Warto jednak mieć świadomość jak można ubiegać się o tę profesję. O jaką licencję należy się starać?

Kursy na trenera i licencje UEFA

By móc wykonywać zawód trenera piłki nożnej trzeba być w posiadaniu odpowiedniej licencji. Wyjątek stanowią czynni piłkarze, którzy mają przywilej pominąć kilka poziomów szkoleniowych. Osoby niezwiązane z piłką muszą przemierzyć konkretną drogę licencyjną. Na samym początku znajduje się licencja UEFA C, która uprawnia do trenowania zespołów, należących do najniższych klas rozgrywkowych od A do C oraz dzieci do 12 roku życia. Koszt takiego kursu wynosi około 1200 zł. Składa się z czterech zjazdów sobotnich, niedzielnych i końcowym egzaminie. Planowane są zmiany dotyczące licencji. W przyszłym roku ma pojawić się nowa licencja Grassroots D, która umożliwi trenowanie seniorów, grających tylko w najniższych grupach. To właśnie ona ma być tą podstawową licencją, która zachęcać ma do rozpoczęcia swej przygody z trenowaniem. Koszt takiej licencji będzie wynosić około 250 złotych i kurs trwać będzie tylko dwa weekendy. Kolejna licencja to Grassroots C, która zastąpi współczesną licencję UEFA C. Kolejne stopnie kariery to UEFA B, A oraz Pro, która zezwala na trenowanie zespołu w najwyższej lidze.

Jak zostać trenerem piłki nożnej?

Kursy to nie wszystko

Oczywistym faktem jest to, że bez właściwych szkoleń i kursów zawód trenera nie może być wykonywany. Mimo to bez powołania bycie prawdziwym trenerem nie będzie efektywne. Zawód ten wymaga oprócz wiedzy o technice i taktyce piłkarskiej także znajomości anatomii oraz psychiki ludzkiej. Bardzo profesjonalne przygotowanie zapewniają studia na AWF-ie.

Niezbędne akcesoria trenera

Co roku sprzęt trenerski ulega powiększeniu. Wynika to z ciągłego rozwoju technologicznego. W zestawie szkoleniowca powinny znajdować się pachołki, drabinki, płotki treningowe, narzędzia do indywidualnej rozgrzewki oraz grupowej. Do treningów niezbędne są małe bramki, znaczniki treningowe, tablica taktyczna, stoper, gwizdek oraz strój sportowy.