Jak i czym ogrzewać dom? Krótki poradnik

Wybór odpowiedniego systemu do ogrzewania domu wpływa nie tylko na temperaturę we wnętrzach, ale także na stan naszego portfela. Dzisiaj przyjrzymy się różnym rozwiązaniom, jakie są dostępne na rynku i wskażemy, na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Dostępne systemy ogrzewania

Jeżeli zastanawiasz się, jakie ogrzewanie do domu wybrać, to nasz poradnik zaczniemy od rozpisania ogólnych rodzajów źródeł ciepła. Stosunkowo nowym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła. Sprawdza się w nowoczesnych budynkach i tych starszych poddanych gruntownej termomodernizacji – warunkiem jest niskie zapotrzebowaniu na ciepło. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ogrzewaniu energią elektryczną, czy to z wykorzystaniem mat czy też buforów ciepła. W tych przypadkach niska termoizolacyjność budynków generuje duże rachunki i uniemożliwia efektywne działanie systemu grzewczego.

Idąc dalej masz do wyboru tradycyjne kotły – gazowe, na olej, biomasę i paliwa kopalne. Te pierwsze generują mniej zanieczyszczeń powietrza, więc są bardziej ekologiczne. Można je montować także w domach o średnim zapotrzebowaniu na ciepło. Z kolei ogrzewanie olejowe nadal pozostaje jednym z najdroższych rozwiązań, jeżeli brać pod uwagę cenę opału, więc nie jest to rozwiązanie popularne. Kotły na biomasę oraz paliwa kopalne nadal są najpopularniejsze z uwagi na dużą dostępność drewna, pelletu czy węgla w naszm kraju. Są też najlepszym rozwiązaniem do domów bez termoizolacji, o wysokim zapotrzebowaniu na ciepło, ponieważ potrafią skutecznie ogrzać takie budynki.

Jak i czym ogrzewać dom? Krótki poradnik

Koszty inwestycyjne i ograniczenia montażowe

Podczas wybierania ogrzewania do domu, obok zapotrzebowania na ciepło, zweryfikuj jaki masz budżet na instalację systemu. Pompy ciepła, zwłaszcza te gruntowe i pionowe, działające efektywnie także w chłodniejszych rejonach kraju, pociągają za sobą duże koszty na etapie inwestycji. Powietrzne – tańsze w zakupie i montażu, ale w chłodniejszych rejonach kraju wymagają wspomagania drugim źródłem ciepła. Tym sam też nie są tanie na etapie inwestycji, bo trzeba połączyć dwa kotły w jeden sprawnie działający system.

Podobnie jest w przypadku ogrzewania elektrycznego – maty oraz ich montaż nie należą do najtańszych. Dodatkowo wymuszają staranne planowanie wnętrz, ponieważ nie mogą być przysłonięte meblami. Piece akumulacyjne trzeba wstawić do każdego pomieszczenia, więc również ograniczają aranżację wnętrz.

Piece gazowe są tańsze, ale bez sieci gazociągu oraz zgody na podłączenie do domu nie wykorzystasz tej opcji. Tradycyjne kotły są najtańsze, ale potrzebują odpowiednio dużego komina oraz osobnego pomieszczenia, gdzie zostaną zamontowane.

Rodzaj źródła ciepła wymusza po części także to, jak będzie wyglądać instalacja grzewcza. Pompa ciepła najlepiej działa w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, maty wymagają montażu w ścianach czy podłogach – są to więc aspekty do uwzględnienia już na etapie projektowania domu. Masz grzejniki i chcesz je zostawić? Oznacza to, że najlepszą opcją może być piec gazowy czy ten na biomasę.

Podsumowując, to jakie ogrzewanie do domu wybierzesz jest tematem bardzo złożonym, ponieważ na wybór najlepszego rozwiązania wpływa wiele czynników. Termoizolacyjność, położenie domu, budżet a także to, czy budynek powstaje czy już stoi. Zainteresowany? Polecamy ciekawy artykuł na https://ddwloclawek.pl/pl/701_artykuly-sponsorowane/70535_jakie-ogrzewanie-do-domu-wybrac.html